آمریکا رژیم آپارتاید سایبری ایجاد کرده است

آپارتاید از نظر لغوی به معنای مجزا و جدا نگه‌داشتن است. اساساً به رژیم کشورهایی که انسان‌ها را بر اساس نژادهایشان از هم جدا می‌کنند، آپارتاید می‌گویند.

از سال ۲۰۰۰ تاکنون اندیشمندان زیادی در جهان به شکل‌گیری آپارتاید جدید با عنوان آپارتاید سایبر(Cyberapartheid) اشاره‌کرده و به آن پرداخته‌اند. امروز کمتر حقوقدان و جامعه‌شناسی را می‌توان یافت که رژیم حاکم بر فضای مجازی را نمونه تمام‌عیارِ آپارتایدِ جدید نداند.

براساس «کنوانسیون بین‌المللی منع و مجازات جنایت آپارتاید»، «هر گونه اقداماتی که احتمالاً مانند اعمال آپارتاید تلقی گردند طبق حقوق بین‌الملل یک جنایت محسوب می‌شوند.»

برای اینکه مشابهتِ نحوه اداره اینترنتِ جهان با رژیم آپارتاید را بهتر درک کنیم، باید نگاهی به ترکیبِ جمعیتی اینترنت و شبکه‌های اجتماعی بی‌اندازیم.

طبق گزارش «موسسه جهانی آمار اینترنت» (Internet World Stats) در لحظه تنظیم این مقاله تعداد کاربران اینترنت در آمریکا ۲۴۵٫۲۰۳٫۳۱۹ نفر و جمعیت کاربران اینترنت کل جهان ۲٫۴۰۵٫۵۱۸٫۳۷۶ اعلام شده است، این بدان معناست که تنها ۱۰% کاربران اینترنت جهان در ایالات‌متحده آمریکا زندگی می‌کنند، در حالی‌که تمام مراکز عمده اینترنتِ جهان در آمریکا بوده و پهنایِ باندِ اینترنتِ بین‌الملل نیز از آمریکا تامین می‌شود.

برخی از این مراکز عبارت‌اند از IAB، IANA، ICANN، IESG، IETF، IRTF، ISOC، NANOG، NRO، W3C که ساختار سازمانی آن‌ها به نحوی تنظیم شده است که به طور کامل تحت کنترلِ آمریکا باشند و به این شکل عملاً کشورهای جهان حقِ دخالتِ موثر بر سرنوشت ملت‌های خود در اینترنت را ندارند.

پایگاه‌های اینترنتیِ آمریکاییِ نسل وبِ ۲ که بخش بزرگی از مردم جهان را تحت کنترل خود دارند نیز از هیچ‌گونه نظام دموکراتیکی پیروی نمی‌کنند و رژیمِ سیاسی و اقتصادیِ آن‌ها بر مبنای دیکتاتوری مطلق بنانهاده شده است.

اگر به خاطر داشته باشید در سال ۱۳۹۰ طی مقاله‌ای این جنایتِ بشریِ بزرگ را بررسی کردیم و در آنجا نشانه‌های دیکتاتوری مطلق را با تکیه بر دانشِ جامعه‌شناسی به این شرح بر شمردیم: دارای یک ایدئولوژی کلی، یک سیستم متعهد به آن ایدئولوژی کلی که توسط یک نفر هدایت می‌شود، دارای پلیس مخفی گسترده، انحصار در استفاده از تجهیزات سلبی، انحصارِ وسایلِ ارتباط‌جمعی، انحصارِ اقتصادی.

همان‌‌طور که می‌بینید تمام این ویژگی‌ها در رژیمِ حاکم بر شبکه‌های اجتماعی و تارنماهای کاربر محورِ عمده کنونیِ آمریکایی از جمله فیسبوک، گوگل و یاهو وجود دارد و آن‌ها را تبدیل به بزرگ‌ترین دیکتاتوری‌های تاریخِ بشری کرده است.

به‌عنوان نمونه براساس گزارشِ موسسهٔ پیش‌گفته، تعداد اکانت‌های فیس‌بوک در لحظهٔ تنظیم این مقاله برابر با ۹۳۷٫۴۰۷٫۱۸۰ اکانت بود، در حالیکه کشورِ آمریکا با ۱۶۶٫۰۲۹٫۲۴۰ اکانت تقریباً ۱۵% از اعضاء این دیکتاتوری مجازی را تشکیل می‌دهد، اما اکنون با همه اعضاءِ این شبکه اجتماعی بر اساسِ قوانین ایالات‌متحده آمریکا رفتار می‌شود.

بندِ دومِ کنوانسیونِ بین‌المللیِ منع و مجازاتِ جنایتِ آپارتاید، «هرگونه اعمال غیرانسانی که به‌منظور ایجاد و برقراری سلطه

/ 0 نظر / 11 بازدید